Başarılarımız

Başarmak Kültürümüzde Var

Sanovel, sektöründe birçok yeniliğe ve başarıya imza atarak pek çok konuda Türk İlaç Sanayi’ne örnek olmakta ve yön vermektedir.
Birçok İlki Gerçekleştirdik
Türkiye’nin ilaç formülü alanında ilk Amerika Patentini Sanovel almıştır.Sanovel Sanayi Bakanlığı tarafından verilen Fikri Mülkiyet Yetkinliği ödülünde tüm şirketler ve sektörler arasında Türkiye birinciliğini alan Tek İlaç Firmasıdır.

Fikri Mülkiyet Yetkinliği Alanında Türkiye Birincisiyiz

Sanovel, Sanayi Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki Ar-Ge merkezleri arasında tüm sektörler ve tüm firmalar arasında fikri mülkiyet yetkinliği alanında 1. firma seçilmiştir. (Bakanlık değerlendirmesinde patent başvurusu sayıları ve bunların patent belgesine dönüşüm oranı ile buluşların ticarileşmesini göz önünde bulundurmuştur.)

En Çok Buluş ve En Fazla Patent Başvurusu

İlaç sektöründe uzun yıllardır Türkiye’de en çok patent başvurusu yapan firma Sanovel’dir.

Sanovel; 2020 yılında gerçekleşen 8. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi ve 2021 yılında gerçekleşen 9. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi’nde, Ar-Ge Ödülleri kapsamında “En çok patent başvurusu yapan ilaç firması” kategorisinde birinci olmuştur.

"Türkiye Patent Raporu 2022" verilerine göre, tüm yıllar ve tüm sektörlerin konsolide olduğu listede;
Avrupa Patent başvuru sayılarına göre; 3. sırada
Tescil alan Avrupa Patent sayılarına göre; 4. sırada
Uluslararası Patent Başvuru Sistemi (PCT) patent başvuru sayılarına göre 4. sırada yer almaktadır.
Tüm bu listelere ilaç sektörü olarak bakıldığında ise Birinci oldu.

Avrupa Patent Ofisi’nin her yıl yayınladığı dünya çapında tüm ilaç sektörü baz alınarak yapılan "En Çok Patent Başvurusu Yapan İlk 25 Firma" listesinde;
2021 yılında 24. sırada
2020 yılında 15. sırada
2017 yılında 25. sırada
2013 yılında 14. sırada
2011 yılında 14. sırada
Sanovel bu listelerde yer alan "Tek Türk İlaç firması!"

Dünya Fikri Haklar Örgütü'nün;

2021 yılı verilerine göre, Sanovel İlaç, Uluslararası Patent başvurusunda (PCT) Türkiye genelinde dördüncü, ilaç sektöründe ise birinci sırada, 2020 yılı verilerine göre, Sanovel İlaç, Uluslararası Patent başvurusunda (PCT) Türkiye genelinde altıncı, ilaç sektöründe ise birinci sırada yer almaktadır.

2019 yılı verilerine göre, Sanovel İlaç, Uluslararası Patent başvurusunda (PCT) Türkiye genelinde ikinci, ilaç sektöründe ise birinci sırada yer almaktadır.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun düzenlediği "Patent Ligi" ödülleri kapsamında en çok patent başvurusu yapan firmalar listesinde;

2015 yılında - Sektöründe 1. , Genel sıralamada 9.
2014 yılında - Sektöründe 1. , Genel sıralamada 8.
2013 yılında - Sektöründe 1. , Genel sıralamada 5.
Türk Patent ve Marka Kurumu Patent Ligi ödüllerini son kez 2015 yılında vermiştir, sonraki tarihlerde bu ödül yayınlanmadı.

1 Numaralı Ar-Ge Merkezi

Sanovel Arge, 2016 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından ilaç sektörünün 1 numaralı Ar-Ge merkezi seçilmiştir.

FDA Onaylı Üretim Tesisi

Sanovel İlaç, Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen denetimde, dünyanın en büyük sağlık otoritesi kabul edilen Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’ndan (FDA) onay almıştır. Bu büyük başarı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne İlaç ihracatı konusunda önemli bir adım atılmıştır.