Sürdürebilirlik ve Toplumsal Sorumluluk Çalışmalarımız

Topluma ve Çevreye Faydalı Olabilmek İçin Buradayız

Topluma, Çevreye ve
Dünyaya Karşı
Sorumluyuz
Sanovel olarak tüm faaliyetlerimizde çevre ve toplumuna karşı olan sorumluluğumuzu göz önünde bulundurarak çalışırız. Hayata geçirdiğimiz her işin çalışanlarımıza ve topluma katkıda bulunmasını hedefleriz. Aldığımız her kararı sosyal sorumluluk anlayışımızla değerlendirir en faydalı sonuçlara ulaşmayı amaçlarız.
Bugüne kadar birçok kurum ve kuruluşa destek vererek pek çok insanın hayatına dokunmaya çalıştık.

Fabrikamızda
Bulunan
Projelerimiz

Sanovel, temiz ve sağlıklı bir çevrenin gelecek nesillere aktarılması için çevresel etkileri kontrol altına almaya ve kaynak kullanımını azaltmaya yönelik amaç ve hedeflerini belirleyerek çevresel performansını düzenli olarak takip eden ve değerlerinden aldığı güçle sağlam adımlar atmayı amaçlayan köklü bir ilaç firmasıdır.

Tüm faaliyetlerimizi çevreye, topluma ve insana saygıyı odağımıza alarak yürütüyor, gelecek nesillere daha yaşanabilir, sağlıklı bir dünya bırakabilmeyi en öncelikli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Stratejik önceliklerimizden biri olan sürdürülebilirlik kapsamında hayata geçirdiğimiz, israfın önlenmesine yönelik çalışmalarımızla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığımız "Sıfır Atık Belgesi" bu yolda bizler için önemli bir kilometre taşıdır. Atıksız yaşamın büyük bir bütünün en önemli parçası olduğunu biliyor, çevreye ve topluma saygımız çerçevesinde sürdürülebilir bir dünya ve çevre için yeni adımlar atmaya devam ediyoruz.

Enerji verimliliği farkındalığı eğitim programlarının eşliğinde tüm çalışma arkadaşlarımızın katkılarıyla, 2022 yılı sonunda, SO50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandık. Bu belgelendirme, enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması ile çevresel etkileri minimize etmek yönünde , sürdürülebilirlik sürecinde atmış olduğumuz önemli bir adım niteliğindedir.

Enerji kaynaklarını daha az ve etkin kullanmak adına, yeni proje yatırımlarımıza karar verirken, enerji ve su tüketimleri açısından sağlanan verimlilik seviyesini öncelikli kriterlerimiz arasında değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda, klima santrallerinde bulunan ve enerji tüketimleri yüksek düzeyde olan asenkron motorların bir kısmını, IE4 yüksek verimli motorlar ile değişimlerini değiştirdik. Bu sayede motorların elektrik tüketimlerini, %5-10 aralığında azalttık.

Elektrik tüketimimizde ise önemli bir yer tutan sirkülasyon pompa gruplarında, hem motor hem de pompa olmak üzere entegre edilmiş şekilde, yüksek verimli modellerle değişimleri 2023 yılı yatırım planlarımız arasında yer almaktadır.

2021 yılına göre; 2022 yılında kutu başı elektrik tüketimimizde %27,9, kutu başı doğalgaz tüketimimizde %26,1 ve kutu başı su tüketimimizde %2,4 oranlarında azaltım gerçekleştirdik. Sanovel olarak, sürdürülebilir bir dünya için daha az enerji kaynağı kullanımı ile daha fazlasının mümkün olduğuna inanıyoruz. Temiz, çevre dostu, yenilenebilir ve tükenmeyen, sınırsız bir enerji kaynağı olması nedeniyle son dönemlerde öne çıkan Güneş Enerjisi Sistemi üzerine proje çalışmalarımız devam etmekte olup, önümüzdeki dönemde bu projenin de yatırımını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Uzun işletme ömrüne ve verimine sahip olan GES ile fabrika elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak olmakla beraber çevreyi kirleten zararlı gaz çıktılarını da minimize ederek, karbon ayak izimizde ciddi oranda azaltım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Kahramanmaraş Depremi

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve toplamda 11 ilimizi etkileyen depremde Sanovel olarak depremzedelerimizin yanında olmak adına T.C. Sağlık Bakanlığı, AFAD, Kızılay, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı iş birliğinde çeşitli yardım kampanyalarını hayata geçirdik. Çeşitli tedavi alanlarını kapsayan 215 bin kutu ilacımızı deprem bölgesine ulaştırılmak üzere T.C. Sağlık Bakanlığı’na teslim ettik. AFAD koordinasyonuyla Hatay bölgesine 1 tır dolusu ihtiyaç malzemesi gönderiminde bulunduk. Kızılay iş birliğinde 10 gün boyunca 3 öğün yemek sağlayan Sanovel Aşevi’ni hizmete geçirdik. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı iş birliğinde depremden etkilenen kadınlarımıza hijyen setleri ulaştırdık. Deprem bölgelerindeki engelli çocuklarımıza ise Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na yaptığımız bağış kapsamında 8 depremzede engelli çocuğumuzun uzun dönemli tedavilerini sahiplendik ve 14 Mart Tıp Bayramı’nı bu kıymetli iş birliği ile taçlandırdık.

İzmir Depremi

AFAD aracılığı ile, İzmir depremi için kendi fabrikamızda üretmeye başladığımız önemli bir markanın el dezenfektanlarını deprem mağduru vatandaşlarımıza ulaştırdık.

İzmir depreminde saha çalışmaları gerçekleştiren AKUT yardım ekiplerinin dezenfektan ihtiyaçlarını karşılamak için kendi üretimimiz olan dezenfektanları deprem bölgesine ulaştırdık.

“Köy Okulları Kardeşim”
Projesi

GEA Arama Kurtarma Ekibi iş birliğiyle, “Köy Okulları Kardeşim” Kampanyası dahilinde Samsun ve Bingöl’de 3 köy okulunda yardıma ihtiyacı olan 200 öğrenciye dezenfektan gönderdik, öğrencilere giden yardım kolilerine bir destek verdik.

Akdeniz ve Ege Yangınları

Batı Karadeniz Bölgesinde meydana gelen sel felaketinde yaralarımızı birlikte sarmak amacıyla bölgedeki çalışanlarımızın gönüllü çalışmaları doğrultusunda selden etkilenen vatandaşlarımıza ve bölgede arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekiplere ihtiyaçları olan ağrı kesici tablet ve jel desteğinde bulunduk.

Batı Karadeniz Sel Felaketi

Ülkemizin muhtelif bölgelerinde çıkan yangınlarda Bodrum Milas Bölgesinde yangın söndürme ve soğutma çalışmalarında görev alan GEA Arama Kurtarma ekiplerinin ihtiyacı olan teknik malzemeleri sağladık.

Bir Dilek Tut Derneği İle İş
Birliği

Sanovel Maestro Gelişim Programı katılımcıları ve Bir Dilek Tut Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen Dilek Tasarım Atölyesi ile çocuklarımızın dileklerini gerçekleştirdik.

Doğaya Destek

Sanovel Maestro Gelişim Programı katılımcıları ve Bir Dilek Tut Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen Dilek Tasarım Atölyesi ile çocuklarımızın dileklerini gerçekleştirdik.Doğaya DestekSanovel olarak her zaman daha yeşil bir geleceğin hayalini kuruyoruz. Bu kapsamda 14 Mayıs Eczacılık Günü’ne özel Ecording iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz proje ile tohum toplarımızı Ecodrone yardımı ile Türkiye’nin dört bir yanına dağıtarak doğamıza katkı sunduk.